Licznie chirurgiczne raka piersi

Rak piersi to choroba, której optymalne leczenie jest obecnie możliwe  wyłącznie w ośrodkach referencyjnych, specjalizujących się w kompleksowej diagnostyce i terapii nowotworów piersi.

Od momentu postawienia rozpoznania pacjentka zostaje automatycznie wprowadzona na tzw ścieżkę diagnostyczno-terapetyczną. Po wykonaniu, w trybie ambulatoryjnym, niezbędnych badań dodatkowych, pacjentka osobiście umawia się na konsultację multidyscyplinarną tzw konsyljum, w trakcie którego specjaliści z różnych gałęzi medycyny po zapoznaniu się z wynikami badań i historią choroby ustalają razem z chorą optymalną i jednocześnie akceptowalną strategię leczenia.
W każdym przypadku, w zależności od specyficznych czynników rokowniczych, kolejność i zakres interwencji medycznych (chemioterapii, chirurgii, radioterapii) mogą się od siebie bardzo różnić. Przed rozpoczęciem terapii części pacjentek zostanie zaproponowana  konsultacja genetyczna i wstępna rozmowa z chirurgiem wykonującym zabiegi onkoplastyczne i rekonstrukcyjne.  Chirurgia jest obecnie jedynym leczeniem umożliwiającym radykalne usunięcie choroby co daje realną szansę pełnego powrotu do zdrowia. Oddziały chirurgii onkologicznej dysponują technikami umożliwiającymi lokalizację zmian niewyczuwalnych, wykonanie ultrasonografii  śródoperacyjnej, ocenę radiologicznych marginesów w cyfrowej mammografii śródopercyjnej i możliwość wykonania doraźnego (w trakcie zabiegu) badania histopatologicznego.     Operacje są wykonywane przez  zespół lekarzy dysponujących odpowiednim doświadczeniem w wykonywaniu pełnego zakresu zabiegów – od operacji oszczędzających pierś, mastektomii, procedury weryfikacji węzła wartowniczego, limfadenektomi pachowej do zabiegów onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych.

Celem leczenia chirurgicznego jest radykalne usunięcie nowotworu, zapewnienie niskiego ryzyka  nawrotu miejscowego choroby i dobrego ostatecznego efektu estetycznego. Strategia postępowania zależy od stopnia zaawansowania choroby, cech biologicznych guza i jego lokalizacji. W określonych sytuacjach brana jest również pod uwagę obecność mutacji w genach BRCA-1/BRCA-2. Kluczowa dla ostatecznej decyzji wyboru metody leczenia jest decyzja pacjentki. Staramy się, aby wszystkie chore po konsylium znały ogólny plan dalszego postępowania, a każdy etap leczenia jest dodatkowo szczegółowo omawiany bezpośrednio przed jego rozpoczęciem.

 

Dr n.med. Rafał Uciński

specjalista chirurg onkolog